Chupito je velmi oblíbeným nápojem všech generací

5/5 - (21 votes)

Klasický nápoj, který se pije už pěkných pár generací. Vlastně spíš drink z rumu, jenž je vhodný například i pro dámy, co si umějí vychutnat všechny odstíny života. Je relativně lehký, takže rozhodně nebude důvodem pro vratkou chůzi. A recept je tak triviální, že si jej uděláte za pár minut i bez nějakých speciálních pomůcek. Nechybí trošku ovoce a omamné vůně. Stačí pouze zamíchat, kdo někdy dělal Chupito, dobře ví, že tohle zvládne i naprostý začátečník mezi koktejly. Pojďme si proto rozebrat celý postup, ať můžete na příští party opravdu zazářit.

Základní suroviny jsou vlastně jen tři

Bílý rum, limetková šťáva a koktejlová třešnička. To je všechno, co si musíte připravit, aby se vám Chupito povedlo – ingredience jsou tedy jen v symbolické trojce, která nosí štěstí nejen za barovými pulty. Ideální je rum a limetková šťáva v poměru 1:1, obvyklé je to po 2 cl, pokud si tedy chcete dopřát tzv. velkého panáka. Kvalitní bílá varianta rumu, sklenička koktejlových třešní, kterou si pořídíte v každém supermarketu a limetka, bez níž by to tedy opravdu nešlo. Limetková šťáva je navíc zdravá, nebo snad ne?

Chupito složení

Jak už jsme uvedli v odstavci výše, tak chupito se skládá ze tří základních surovin.

  • První surovinou je kvalitní bílý rum.
  • Druhou surovinou je limetková šťáva.
  • A třešničkou na závěr je právě koktejlová třešnička.

Chupito drink si připravíte už za chvilku

Zatímco jsou drinky, které zaberou dlouhé minuty a musíte se na ně hodně soustředit, Chupito drink si uděláte téměř kdykoliv a kdekoliv, kde budou k dispozici zmíněné tři suroviny, pár panákových sklenek a barová odměrka. Nebo to dáte od oka? Také možnost, když se zábava na večírku rozjede, není důvod být strohý, že? Samozřejmě, existují i recepty, které vám budou radit poměr rumu k limetkovému džusu 3:1. Záleží na vás, tuto původně španělskou specialitu si vykouzlete podle vlastní chuti. Můžete ji pít celý večer, rozhodně se neomrzí. Nemusíte být zruční, dovední a mít barmanský kurz. Za okamžik se může podávat!

Chupito recept – Italská variace je také oblíbená

Na jihu Evropy si tento nápoj nedopřávají jen s limetkovou šťávou, do Chupita totiž, alespoň na italský způsob, patří spíše hruškový džus. Že si jej nedovedete v kombinaci s bílým rumem tak docela představit? Nevadí, zkuste jej, protože život je přece plný objevování různorodých chutí a vůní. Třeba zjistíte, že právě tohle je legendární nápoj, na nějž jste celý život čekali. Samozřejmě pak jen záleží na tom, co vám zachutná. Nikde není psáno, že hruškovou šťávu nesmíte a že limetková je snad jen jedna jediná „povolená“. Tak dobrou chuť!

Jeden panák rozhodně nikdy nestačí

Il Chupito nebo také shottino, jak se říká tomuto drinku, nemusí stavět jen na limetce nebo hrušce, protože existují i další ovocné variace, jen se o nich zase tolik nemluví. A pozor, je to takovým nepsaným pravidlem, že tento drink patří hlavně dívkám a dámám. V překladu znamená asi tolik, co štamprle, panáček, frťan. Jednoduše řečeno, vypijete ho na ex a nic dalšího neřešíte. Za chvilku si můžete dát další. Ve finále, je to jen malá kapka rumu, nebo snad ne? Žádné opatrné usrkávání, vždyť je to jen neškodný doušek!

Malý úvod do světa koktejlů

Pokud chcete zkusit kromě skleničky rumu i nějaké koktejly, může být Chupito takovým drobným krůčkem na začátek, který vám pomůže otevřít další zajímavé dveře ve světě alkoholu. Pak si možná dopřejete i další kousky, nabízí se třeba Daiquri, Bombardino, Cuba Libre či Mimosa a také nezapomenutelný Sex on the beach. Míchané nápoje platí za oblíbený produkt, a to nejen na baru, ale i v domácích podmínkách. Některé jsou náročnější na přípravu a jiným zase stačí jen pár minut. Jeho historie začala, když se potkala limetka a bílý rum, takže je s námi skutečně dosti dlouho. Ať už tedy preferujete koktejly alkoholické nebo nealkoholické, určitě byste měli Chupito alespoň jednou za život ochutnat. Byla by to škoda, podobně jako nezkusit též portské či jinou skvělou tekutou révu.

Chupito recept – video

Pokud chcete vidět, jak se dělá chupito, tak se podívejte na následující video.

Nejlepší rum na chupito

Jak jsem psal výše, tak do chupito drinku se dává bílý rum. Níže Vám doporučím tři nejlepší rumy, které se hodí do tohoto drinku.

Rum Veritas

Rum Veritas představuje výsledek spolupráce renomovaných značek Foursquare, Hampden a Velier. Veritas je blendem bílých rumů z tradiční Coffeyho destilační kolony z palírny Foursquare na Barbadosu a rumů vyrobených na destilačních kotlících s dvěma křivulemi v palírně Hampden na Jamajce. 

Rum Diplomático Planas

Diplomático Planas je prémiový bílý rum určený k pomalému upíjení. Jde o elegantní a bohatý blend vyznačující se intenzitou, jež není pro bílé rumy typická. Název mu dalo údolí Planas – kraj na úpatí And, který se nachází nedaleko palírny. Terroir a mikroklima této oblasti jsou ideální pro výrobu těch nejlepších rumů.

Rum Hampden Estate Rum Fire

Rum Fire se vyrábí v jamajské destilerii Hampden Estate. Vyrábí se výhradně kotlíkovou destilací a s hladinou obsažených esterů 300-500 gramů spadá do kategorie LROK. Spojuje jemnost a energii, a to v chuti i vůni. Rum Fire se vyznačuje dlouhou chutí, ve které se projevují výrazné a komplexní tóny kvasu, ovoce, květin a bylin, jejichž intenzita vzrůstá. Jsou doplněny stopami dehtu a spáleného cukru, které jsou pro jamajské rumy typické.

Při výběru nejlepších rumů do chupito drinku experimentujte 🙂 Však o tom míchání drinků a popíjení nejlepších rumů je.

Podobné příspěvky