Dotazy o alkoholu

5/5 - (5 votes)

Zajímá Vás alkohol? Na této stránce naleznete nejčastější dotazy týkající se alkoholu a alkoholických výrobků.

Co je to rum?

Co je vůbec rum? Kolik procent má rum? Nejlepší a nejrychlejší pochopení často pochází ze srovnání. 
Proto pro usnadnění přirovnáme tento alkoholický nápoj z fermentované šťávy z cukrové třtiny k whisky, tedy k alkoholům velmi silně postaveným vedle sebe. Aby se nápoj mohl jmenovat whisky, musí být splněna řada předpokladů a v zásadě neexistují výjimky. 
V rumu je trochu více svobody. Musí být splněny pouze dvě podmínky: obsah alkoholu a rum musí být vyroben z cukrové třtiny. 
V Evropě je minimální obsah tohoto alkoholu 37,5 %, v USA 40 %, cokoliv pod tuto hodnotu není rum. 
Na lahvi najdeme dokonce i lihovinu na bázi rumu. Nejčastěji používaný maximální obsah alkoholu v rumu je 81 %. Druhou podmínkou je základ, ze kterého je nápoj vyroben – neplatí žádné zlevněné jízdné, musí to být cukrová třtina. Ať už jde o třtinovou šťávu, sirup nebo melasu.
Každý, kdo vstoupí do světa tohoto nádherného alkoholu, rychle pochopí, jak rozsáhlá a pestrá bude jeho cesta. 
Oblasti původu, styly, příchutě. Rum patří mezi nejstarší destiláty, byl na mnoha místech, viděl historické události a aktivně se jich účastnil. To vše dělá z rumu skvělého společníka.

Jak pít rum?

Způsob, jakým se rum pije, závisí na druhu rumu. V nápojích nejlépe funguje bílý, zlatý a černý rum. Mezi nejoblíbenější rumové nápoje patří: Pina Colada, Mojito, Cuba Libre, Bombardino, Chupito. Dají se pít i s přidáním ledu nebo ve formě panáků. Ochucený rum podáváme nejlépe s ledem. Prémiové rumy by se měly pít v malých množstvích z malé sklenice.

Co je chupito?

Chupito je klasický nápoj, který se pije už pěkných pár generací. Vlastně spíš drink z rumu, jenž je vhodný například i pro dámy, co si umějí vychutnat všechny odstíny života. Je relativně lehký, takže rozhodně nebude důvodem pro vratkou chůzi.

Jak se pije chupito?

Chupito se pije velice snadno. Obsahuje totiž pouze tři základní ingredience. První surovinou je kvalitní bílý rum. Druhou surovinou je limetková šťáva. A třešničkou na závěr je právě koktejlová třešnička.

Jaký rum do mojita?

K výrobě rumového nápoje – Mojita si musíte být jisti surovinami, po kterých sáhnete. Jinak mojito nebude tak dobré, jak očekáváte. Důležité je nejen množství rumu, perlivé vody, limetky a třtinového cukru. Velmi důležitý je také druh alkoholu. Nejrozšířenějším rumem je Bacardi Carta Blanca nebo Havana Club . Appleton Estate, Ron Matusalem nebo Rum Mount Gay dobře poslouží i s perlivou vodou a plátkem limetky.

Jak pít rum – teplota

Pro vaše první testy rumu vám vždy doporučujeme vypít jej sólo, případně s pár kostkami ledu. Rum se obvykle pije za pokojové teploty, ale kostka ledu nevadí – ucítíte zase jiné vůně a chutě rumu. Není to však jediný způsob. Rum je nápoj velmi často používaný v nápojích a seznam možných kombinací s jinými nápoji je téměř neomezený. Rum s přídavkem dalších ingrediencí může mít úplně jiný výraz, takže láhev tmavého, světlého nebo zlatavého rumu bude skvělou variantou pro každého milovníka drinků. Kde začít? Nejlépe ze známých a oblíbených návrhů. Mezi nejoblíbenější rumové nápoje patří: Piña colada , Mojito , Mai tai, Cuba libre, Zombie, Dark & ​​​​Stormy a Daiquiri.

Jak podávat rum?

Rum je nápoj obsahující mezi 37,5 a 81 % alkoholu. K jeho výrobě se používá třtinová šťáva nebo melasa. Na pultech obchodů lze najít různé druhy rumu. Vybrat si můžete mimo jiné jeho bílou verzi (bílý rum), která se vyznačuje jemnou chutí. 
Tento druh rumu se nejčastěji používá jako přísada do nápojů jako Pina Colada, Cuba Libre a Mohito. Zlatý rum má jantarovou barvu s dochutí mandlí, vanilky a citrusů. Je to výborný základ pro koktejly s trochu výraznější chutí. Tmavý rum je na druhé straně definován jako nápoje, které se liší barvou od jantarové po černou. Jedná se o aromatické, výrazné alkoholy.

Kde koupit miniatury alkoholu?

Kde koupit malé lahvičky s alkoholem? Kde koupit miniatury alkoholu? Připravili jsme pro Vás speciální web, na kterém naleznete velké množství miniatur alkoholu z českých eshopů. Funguje na adrese www.miniaturyalkoholu.cz

Jak se vyrábí rum?

Proces výroby rumu začíná sklizní cukrové třtiny – v závislosti na typu rumu některé postupy vyžadují, aby se cukrová třtina sklízela pouze v období sucha. Výrobní systém se může lišit v závislosti na palírně. Melasa (vedlejší produkt při výrobě cukru) nebo šťáva z cukrové třtiny se vaří a fermentují s přidanými kvasinkami. To způsobuje tvorbu esterových sloučenin, které určují aroma daného nápoje. Čím více jich je, tím širší je vůně. Poté se provede destilace alkoholu – odpařující se alkohol se odpaří a znovu kondenzuje. 
Čím déle páry cestují, tím je nápoj silnější, ale jeho chuť je jemnější.  Dalším krokem je přelití rumu do dřevěných nebo nerezových sudů. Poté by měl rum zrát minimálně rok – čím déle, tím bude tmavší. To však ještě není určující pro jeho hodnotu. Výroba končí filtrací, která umožňuje získat téměř bezbarvý alkohol.

Jak skladovat rum?

Jsou to pouze dva způsoby skladování lahví – vzpřímeně a po stranách. Pokud je skladujete na policích a rum máte v krabici, je dobré v ní lahev uchovávat, protože poskytuje extra úroveň ochrany před světlem.

Jak dlouho vydrží otevřený alkohol?

Neotevřený alkohol má neomezenou trvanlivost. Otevřený alkohol vydrží asi rok nebo dva, než se začne kazit, což znamená, že začne ztrácet barvu a chuť.

Podobné příspěvky