kvalitní rum

Kvalitní rum – Jak ho poznat a jaký je kvalitní rum?

4.7/5 - (8 votes)

Kvalitní rum k doporučení lidem je úkol, se kterým se často potýkám. A musím uznat, že je to docela riskantní úkol. Každý má svůj vlastní vkus, preference, rozpočet a spoustu rumů, které osloví potenciálního spotřebitele. Jak vybrat kvalitní rum? Je to těžké, většinou dávám pár návrhů, protože aspektů rumového světa je několik. Dokonce jsem se pokoušel doporučit nejlepší rum do 1500 Kč. Rozhodl jsem se k věci přistoupit komplexně a navrhnout rumy, které jsou naprostými standardy, klasikou obecně, ale přiřazuji je do určitého rámce, protože pro různé spotřebitele jsou důležité různé aspekty. 

Nebudou to nejlepší rumy obecně, myšlenka je taková, že by to měl být dobrý výchozí rum, zástupce daného kousku rumu ve vesmíru, díky kterému je spotřebitel bude moci objevovat krok za krokem, přičemž zabývající se klasickým, tedy známým, uznávaným, spolehlivým rumem, opakovatelným, ve svém rámci standardem, ve slušné cenové relaci. K tomu jsem byl v pokušení předložit další návrhy (cenově někdy výrazně odlišné) ohledně dalších kroků, které je možné podniknout, když nám daná cesta vyhovuje, a vytvořit tak solidní základ pro více než 40 rumů. Pro začátek se zdá docela v pořádku poznat aspekty řemeslného zpracování rumu z různých úhlů. Pokusím se také vytvořit samostatnou delší recenzi pro každý z těchto rumů s podrobnostmi a chuťovými poznámkami pro likéry.

TIP: Rum se dobře páruje s čokoládou a dalšími potravinami. Podívejte se na něco k rumu.

Havana Club 7

Jako první uvádím můj gateway rum, což je první rum, který mě uvedl do světa rumů. Pro mě byl takovým „vstupním rumem“ Havana Club 3, který moje dobrodružství s rumem na Kubě kdysi dávno odstartoval. Je to také jedna z nejoblíbenějších značek na světě, která je díky největší distribuční síti téměř všude. Existují tři světové značky rumu, které najdeme inspiraci na mnoha místech, obchodech, barech, hypermarketech a bezcelních zónách. Je to Havana Club, Bacardi a kapitán Morgan. Předpokládám, že pravděpodobně kolem 95 % uživatelů se zabývalo některou z těchto značek. Jsou to nejlepší rumy na světě? Ne. Jsou nejlepší dostupné? Ano, a proto s nimi s největší pravděpodobností přijdete do styku. A když je potkáte, myslím, že nejlepší je sáhnout po Havana Club 7. Jedná se o zástupce kubánské rumové školy, lehký, jemný, vcelku přírodní (prý jen lehce doslazený), destilát stařený minimálně 7 let, za rozumnou cenu (asi 650-700 kč). Na drinky se to bude hodit a do prvních sólo pokusů je to ok.

Havana Club 7

Havana Club 7

Tmavý kubánský rum Havana Club 7y je směs skvělých kousků, z nichž ty nejstarší odpočívaly v sudech několik desetiletí a nejmladší 7 let. Je určený k dlouhému pomalému popíjení, kdy ukáže všechny své chuti a vůně. Přičichněte poprvé a ucítíte tabák, tropické ovoce a pražené oříšky a mírně nahořklé tóny. V ústech je sladký i kořeněný, vanilkový i dřevitý, až v závěru definitivně převládnou noty dubového dřeva, které rumu dělalo společnost při zrání.

Sladký rum – likér – El Dorado 12

Cukr je velké téma i v oblasti rumů. Obecně jsem byl před časem pokřtěn v kostele, který říká, že pravý rum by po destilaci neměl obsahovat přidaný cukr a takové rumy by se měly nazývat likéry a vyhazovat je z cesty, aby se jim říkalo rumy. K čemu je tento cukr? Přidává kalorie, uhlazuje chuť tím, že zakrývá nedostatky výroby, obecně více mínusů než plusů a já to chápu.

Na druhou stranu jsme již na cukru silně závislí a pokud přijímáme pouze výrazné, sladké chutě, je nejlepší vstoupit do tématu rumu prostřednictvím produktu, který byl vyroben v jedné z nejlepších palíren na světě, v Guyaně, v jedné z nejlegendárnějších palíren rumu. Lepší než zkoušet smíšené produkty z ničeho nic.

Stojí to za to, protože jde o produkt s označením skutečného stáří, u kterého se můžete dozvědět něco o druzích destilace, poznat něco víc než lahvový marketing.

El Dorado 12

El Dorado 12

Tento výrazný rum zrál v dubových sudech 12 let a mícháním dosáhl jemné síly a bohatosti, s nádhernou barvou a plnou kořeněnou vůní s náznaky svěžího jižního  ovoce a opečených toastů, s kulatým, měkkým, plným tělem opět se sílou ovoce, tabáku a pomerančové kůry, s příchutí dubu.

Barbados – Rum Mount Gay XO

Barbados je kolébkou rumu. Tam to všechno začalo, tam se mu tak začalo říkat, utvořil se tam jeho rod. Na Barbadosu se podle mě vyrábějí nejklasičtější rumy, takové, o kterých bych řekl, že obsahují nejvíce rumu v rumu. A to hlavně díky dvěma ze čtyř palíren, které tam fungují – Foursquare, o kterých bude přibývat, a nejstarší (od roku 1703), nepřetržitě fungující dodnes – Mount Gay. A produkt této firmy – Mount Gay XO je pro mě taková klasika, kterou lze doporučit. Přírodní, bez přidaného cukru, směs tiché destilace s kolonou. Brzy vyjde jeho nová verze, mírně pozměněná na současnou verzi, ale zdá se mi, že si zachová úroveň klasiky, ze které můžete začít poznávat svět rumu, a také jako výborná brána dozvědět se zároveň o jeho historii. 

Na rumy od Mount Gay jsem psal už dvě recenze: Recenze Mount Gay XO a Recenze Mount Gay Black Barrel

Mount Gay XO

Mount Gay XO

Chlouba karibského Barbadosu, vůbec první rum, který nesl označení “extra-old”. Dokonale vyzrálá dobrota ze země, která dala světu rum už před více než 300 lety. Ve vyladěném blendu se snoubí 8-15leté rumy, které odpočívaly v bourbonových sudech z amerického dubu. Výsledek má bohaté aroma exotického ovoce, zejména banánů, k tomu sladké noty vanilky a oříšků, koření a lehce kouřový nádech dubového dřeva. Na patře je plný, dřevitý a řízný, s parádně kulatým tělem a hebkým závěrem.

Rhum Agricole (nebo obecněji rumy vyrobené ze šťávy z cukrové třtiny) – Rum Clement VSOP

K tomuto typu rumu se blížím již poměrně dlouho a vytrvale. Proč? Protože na rozdíl od 97 % produktů na trhu se nevyrábí z melasy, ale ze šťávy z cukrové třtiny, tedy z hlavního produktu a ne vedlejšího produktu. To s sebou nese specifické chuťové kvality, protože tyto rumy jsou více suché, travnaté, dřevité, olejovité a na takovou mapu chutí si musíte zvyknout (zvlášť, když máte rádi hlavně sladké rumy, jako je zmíněné El Dorado). Měl jsem několik možností, neúspěšné, nepodařilo se mi to zjistit. Až tato kopie – Clement VSOP mě přiměla vložit nohu do vesmíru rumů ze šťávy z cukrové třtiny a chválím ji, protože je to svět neuvěřitelně krásný, barevný a čistý zároveň.

Vysvětlující mimochodem, protože jsem k tomu taky na chvíli přišel. Samotné slovo rhum je rum, pouze ve francouzštině. Ne hned (i když nejčastěji bude), znamená to, že jde o rum vyrobený z třtinové šťávy. Agricole rozhodně, ale podle práva EU je toto označení vhodné pro zámořská území Francie (zejména Martinik a Guadeloupe) a pro Madeiru. S označením Agricole se tedy setkáte i mimo tato území, ale zneužívají označení, které vzniklo jinde. Rumy z třtinové šťávy se vyrábějí i jinde, např. na Mauriciu, kde již není označení „Agricole“ a rumy jsou.

Clement Vieux VSOP 4y

Clement Vieux VSOP 4y

Tohle je parádní alchymie, která umí stvořit luxusní rum z čerstvě vylisované šťávy cukrové třtiny. Na karibském ostrově Martinik k tomu vládnou ideální podmínky, které dokáže Clement Vieux VSOP 4y dokonale využít. 

Barva tohoto prvotřídního rumu je tmavě zlatá s jantarovými odlesky. Clement Vieux VSOP 4y má velmi příjemný buket, který nápadně připomíná sušené ovoce a koření. Celkově parádní dojem uzavírají chutě exotického ovoce a dlouhý finiš. Užívejte a radujte se. 

Rumy se zvýšeným obsahem alkoholu – série Foursquare Exceptional Casks

Tentokrát ne jeden rum, ale celá série. Foursqaure – opakovaně oceňovaná, mnohými považována za nejlepší palírnu na světě (pro mě top 2 spolu s Hampdenem) má svou sérii rumů vydávanou pod značkou identickou s palírnou, která se vyznačuje limitovaným charakterem, nepřečistitelnými edicemi, přirozenost, žádné přidané umělé přísady a zvýšený obsah alkoholu.

Co mám na mysli s tímto vysoce silným rumem? Standardní obsah alkoholu je 40 %, minimum je 37,5 % pro označení rum v EU. Existuje však segment stařených rumů (a to nemluvím o rumech Overproof, nad 57,18 %) se zvýšenou pevností – 46 % – 52 % – 59 %, nebo dokonce 69 %, popř. lahvováno přímo z sudu. Tyto rumy jsou méně nebo neředěné vodou, a tím koncentrovanější a zároveň dobře vyrobené, aby tato alkoholová síla nerušila jejich konzumaci. Myslím, že mohu říci, že jde o elitu rumů, jejichž ceny se mohou vyšplhat až k několika tisícům, což je lahůdka pro fajnšmekry.

Do této kategorie jsem vstoupil prostřednictvím Forusquare 2004, jedné z prvních edic série Exceptional Casks. A byl to jeden z nejlepších rumů, které jsem zatím pil. Série je široká, pravděpodobně kolem 10 vydání, i když ty počáteční již nelze najít. Série je také poměrně rozmanitá, protože se objeví kopie zrající v sudech až po Bourbonu, nebo ve směsích s blendem sudů po Sherry, Cognacu, Madeiře, Zinfandelu nebo Porto. Procentuální rozsah je 46 % – 59 %. A špičková kvalita za rozumné ceny za tuto kvalitu. Každý si najde něco pro sebe. 

Forusquare 2004

Forusquare 2004

Další skvělý kousek z edice Exceptional Cask Selection z barbadoské destilerie Foursquare. Tento jedinečný ročníkový kousek zrál 11 let v sudech po bourbonu. Sám Richard Seal dohlížel, aby bylo s rumem zacházeno dle nejpřísnějších pravidel destilerie a za přísné kontroly byl lahvován v sudové síle 59 %. Ve vůni vystupuje dřevo, koření, kouř, sušené ovoce a vanilka. Chuť je bohatá a plná. Dřevěné tóny, bourbon, koření a nasládlé tóny vanilky a hořké čokolády, to vše nám přináší tento vynikající rum. Finiš je dlouhý a hřejivý, tak jak jsme u těchto rumů z Barbadosu zvyklí.

Námořnický styl – Rum Pusser’s

Námořnictvo, i když to může mnohé překvapit, dělá na trhu s rumem víc než piráti, především proto, že konzumaci rumu na lodích praktikovalo až do roku 1970, aniž by to byl jen prchavý okamžik v historii. Vděčíme jí za groga, vděčíme jí také za náš styl, kterému se říká námořnický styl. Původně se jedná o směs bývalých anglických kolonií (Barbados, Jamajka, Trinidad, Guyana), zahrnující jak těžší, alembické rumy, tak lehčí, sloupcové rumy. Poté, co ustalo přidělování na rumových lodích, koupil formuli pán jménem Charles Tobias a představil ji světu ve formě láhve rumu Pusser’s. Současný vzorec je nyní pozměněn, ale přesto značka zůstává klasikou, pro kterou stojí námořnický styl – velmi živý, trochu funky, kořeněný, podívejte se. Za pozornost stojí i verze Gunpowder, 54,5 %,

Pusser's British Navy Rum 0,7l 40%

Pusser’s British Navy Rum 0,7l 40%

Tradiční rum britských námořníků potěší milovníky výrazných chutí. K těm patřil i slavný admirál Nelson, díky kterému se Pusser’s přezdívá Nelsonova krev. Temně jantarový rum voní po tmavém třtinovém cukru, melase, sušeném ovoci, koření a karamelu. Na patře je plný, příjemně kulatý, s výrazně ovocnými tón​y​ a dotekem vanilky, karamelu a typicky silným, pikantním závěrem. Užijete si ho samotný i jako základ míchaných drinků.

Král Jamajky – Rum Appleton Estate Rare 12y

Klasický rum v celé své kráse, což znamená dobrý vstupní rum. Appleton, nejznámější značka Jamajky, dobře vyvinutá v rámci skupiny Campari, pod bedlivým dohledem jedné z největších rumových autorit, paní Joy Spence. Vyrobeno podle jamajských pravidel, bez přidaného cukru, s minimálním věkem. Jedná se o mix tiché a sloupcové destilace, takže rum je středně plný, je vyváženější, a proto s rumem začíná snáze, než jiné jamajské rumy, klasické 100% alembické, které by také měly časem přijít.

Appleton Estate Rare 12y

Appleton Estate Rare 12y

Rum destilovaný v tradičních kotlíkových destilačních přístrojích a následně namíchaný z rumů starších 12 let. Zlatá medaile z roku 2008 na International Spirits Challenge Barva: zářivě bronzová Vůně: vlašských oříšků, muškátového oříšku, pomerančové kůry a vanilky Chuť: máslového bonbónu, tmavého cukru.

Rum Overproof – J. Wray & Nephew

Rum Overproof (zkráceně OVP), tedy ten s více než 57,18 %, i když když říkáme nebo když píšeme o rumech OVP, většinou máme na mysli mladé, někdy až nestárlé, které vznikají pro účely koktejlů, hořící (jsou velmi hořlavé) a spíše než zestárlé, často lahvované v síle sudu, jak jsem psal v bodě 5.

Specifickou třídou OVP rumů jsou jamajské rumy, které jsou velmi masité, vysoce esterové, aromatické, dávají koktejlům jiný rozměr. Králem mezi nimi je rum J. Wray & Nephew Overproof, který je nejrozšířenějším jamajským rumem. J Wray, tedy druhá značka, vedle Appletonu ze stejné kapitálové skupiny, i když na rozdíl od Appletonu se tento rum (overproof) vyrábí v palírně New Yarmouth, která je z tandemu tím tajemnějším a zodpovědná za výrobu vysokých -esterové rumy ve skupině J Wray & Nephew (která je formálně mateřskou společností Appleton).

Tento rum nebude nutně chutnat sólo, na to není (i když znám lidi, kteří jím nepohrdnou). Koktejl ale může hodně získat.

Wray & Nephew Overproof

Wray & Nephew Overproof

Wray & Nephew White Overproof Rum je nejprodávanější overproof rum (velmi silný rum obsahující více než 57 % alkoholu) na světě. Ve své domovské Jamajce jde o legendu, která není jen nápojem, ale esencí, která se prolíná kulturou i každodenním životem. Je součástí Jamajky stejně jako černá, zelená a zlatá barva vlajky. Vyrábí se v destilerii New Yarmuouth a jde o speciální blend rumů z místních archivů. Křišťálově průzračný rum s 63 % alkoholu má přírodně ovocné aroma s tóny melasy. Jeho komplexní chuť dodává charakter řadě typických koktejlů. Je neodmyslitelnou součástí jamajského rumového punče, ale také tajnou ingrediencí v řadě typických rumových koktejlů. V roce 2014 byl Wray & Nephew White Overproof v soutěži Ultimate Spirits Challenge oceněn 93 body a oceněním Tried & True neboli oceněním pro produkt, který představuje léty ověřenou kvalitu.

Trinidad – Rum Angostura 7

Great 4 – Barbados, Guyana, Jamajka a Trinidad. Tak se kdysi říkalo (pravděpodobně ještě dnes) – 4 bývalé anglické kolonie, které jsou zodpovědné za produkci významného množství rumu po celém světě. Byli tam první tři, je čas připojit se ke čtvrtému k mostu. V současné době máme na Trinidadu jednoho výrobce (RIP Caroni) – vyrábí celou řadu rumů Angostura od 3 let starých, přes několik let až po limitované edice. Vyzkoušel jsem rozsah od 3 let, přes 5, 7 let, až po edice označené letopočty – 1919, 1824 a 1787. A skoro prostřední – 7, bych rád doporučil ten nejklasičtější, jako dobrý vstup do svět rumu obecně. Domnívám se, že má velmi dobrou cenu (obvykle kolem 700Kč) za kvalitu, i když je třeba zdůraznit, že na rozdíl od jamajských bomb zde máme co do činění s poměrně jemným, hladkým destilátem z vícesloupcového destilátoru, což z něj dělá přínosnější téma, jak začít dobrodružství s rumem. K dobrým drinkům se určitě hodí a na sólo pití už je na patřičné úrovni.

Angostura 7y

Angostura 7y

House of Angostura vyrábí rumy britského typu, jejichž plná sušší chuť je oblíbená po celém světě. Historie značky započala již v roce 1824, kdy byly poprvé vyrobeny aromatické bitters slavného jména. Pro vytvoření sedmileté verze rumu Angostura vybírá master blender rumy zrající minimálně sedm let, které míchá a následně vrátí do sudů, než se všechny chutě dokonale propojí. Výsledkem je rum plný chuti, barvy temně červeného mahagonu, se svůdným aroma krémové vanilky, čokolády, melasy, kávy, koření a dřeva. V chuti se objevují jemné náznaky čokolády, medu, karamelu, kávy a pražených ořechů. Ideální je čistý, na ledu či se sodou.

Sudy nejen po Bourbonu – Rum Doorly’s XO

Naprostá většina zrání rumu probíhá v sudech po Bourbonu. Je to dáno tím, že rum většinou potřebuje sud, který se z něj už nějakou dobu používá, aby se z něj vyplavily nějaké třísloviny a na druhou stranu zásoba sudů v geograficky blízké Severní Americe zajišťuje dostatečné množství a dostupnost pro pořádné stárnutí rumu. Je tomu tak mj. protože na Bourbon se používají nové sudy, které se po řádném zrání musí znovu prodat.

Již nějakou dobu je však trendem „finišů“, tedy dodělání v sudech s jiným alkoholem než po bourbonu (hlavně koňaky a sladká vína). Tato úprava má jiný faktor času, někteří ji dodělávají měsíc až několik měsíců, jiní i přes rok, další ji nepovažují za finišer, ale pouze na zrání rumu v sudech s jiným alkoholem než Bourbon, podáváním těchto likérů přímo v lahvích nebo mícháním (míchají) se standardem Bourbon.

Když jsem se jedné z rumových skupin zeptal, jakou klasiku si spojují se zráním v sudech jinde než po Bourbonu, poukázali především na produkty zmíněné palírny Foursquare, ať už řadu Doorly’s nebo sérii Exceptional Casks zmíněnou v bodě 5, kde jsme může také najít spoustu různých zajímavých zrání a Richard Seale je považován za jednoho z nejtalentovanějších na stárnutí různých sudů.

Doorly’s XO je rum zrající více než 6 let (v tomto případě však XO nemá s touto „6“ žádnou souvislost), kde byl následně podroben dalšímu zrání (dokončení) v sudech po Sherry Oloroso. Rum lehce po 900kč, přírodní, s velmi dobrým poměrem ceny a kvality, ale podle mého názoru velmi dobrý rum na začátek tématu finishů. Recenzi na tento rum si můžete přečíst tady: Recenze Doorly’s XO.

Doorly's XO

Doorly’s XO

V hloubi bujných tropických pralesů Barbadosu žije vzácný pták modrý papoušek Ara. Místní legenda praví, že kdo se s ním setká, toho nemine šťastná událost. Na etiketě rumu Martina Doorlyho takového papouška nalezneme, byť jen ve výtvarné podobě.

„Rum Spiced” – Chairman’s Reserve Spiced

S tímto prvkem rumového světa mám vždy velký problém. Protože vím, že spoustě lidí tyhle nápoje chutnají a mě moc ne :). Ale rozhodl jsem se to zmínit, protože za prvé v EU neexistuje formální něco jako Rum Spiced, podle práva EU se jedná o rumovou lihovinu nebo lihovinu na bázi rumu, a v tomto případě se zabývají celou řadou produktů, často slazených koktejlů na bázi rumu, které se tváří jako rum. Protože je jednodušší vzít slabý rum, přidat tam cukr a bůhví jaké ingredience, obarvit to, smíchat a říkat tomu rum. Je vlastně těžší udělat dobrý rum, který po přidání koření neztratí charakter rumu, jen bude chutnat trochu jinak, charakteristicky pro směs koření.

A proto moje doporučení je Chairman’s Reserve Spiced Rum, rum z dobré palírny v St. Lucia (recenze dalších kořeněných rumů naleznete zde), je na trhu poměrně dlouho, mnohokrát jsem se setkal s jejím pozitivním přijetím. Pro mě je to v pořádku, a co je důležité, splňuje moje kritéria, že je to dobrý kořeněný rum.

Chairman's Reserve Spiced Rum

Chairman’s Reserve Spiced Rum

Je to sladší verze Chairman‘s Reserve rum z ostrova St.Lucia. Má svěží červeně hnědou barva, sladce ovocnou vůni s náznaky lesního ovoce a růžových květ. Chuť je sladká s jemně vyváženou, sladkého vánočního pečiva, směsí lesního ovoce a černého čaje. Závěr kořenitý s pikantní grepefruitovou nahořklostí. Skvělý samotný, na ledu s limetkou nebo jako výborný parťák do koktejlů.

Letní, svěží rum a pokud jste příznivec sladších rumu jako je Sérum elixír, Bumbu rum nebo Legendario 7y jistě Vám tento sladký rum zachutná také.

Zde je můj seznam kvalitních rumů. Závěrem – trh s rumem má mnoho aspektů. Snažil jsem se je všechny zahrnout a vytvořit „cestovní mapu“ s dobrými vstupními body pro každé vydání a také pro vstup do rumu jako kategorie obecně. Dejte mi vědět, jestli souhlasíte nebo ne s mými volbami.

TIP: Pokud si nejste jisti, zda můžete po požití alkoholu řídit, tak raději použijte alkohol tester.

Podobné příspěvky