rum

Pravý rum vs. Tuzemský rum

5/5 - (3 votes)

Deklarovaným cílem norem, které byly zavedeny ve členských státech Evropské unie, bylo usnadnění orientace spotřebitelům a jejich ochrana před triky obchodníků. Rum musí obsahovat nápoj, jehož základem je destilát z cukrové třtiny. A to tradiční český rum neobsahoval.

Rakousko-Uhersko v 19. století nemělo zámořské kolonie. Dovážené rumy byly velmi drahé a surovina pro jejich přípravu nedostupná. Domácí výrobci alkoholu proto vymysleli náhražku vyrobenou z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí. A aby evokovali exotické dálky, přidali na etiketu plachetnici.

Tuzemák

Dnes se tzv. tuzemák převážně vyrábí z potravinářského lihu a ochucuje i nadále rumovou esencí a případně dobarvuje v lepším případě karamelem.

Ač nám možná připadalo nařízení Evropské unie nesmyslné, bylo okolo spíš mnoho povyku pro nic. Od roku 2003 výrobci přejmenovali tuzemský rum na tuzemák nebo jinou obdobu názvu a vesele se pilo a pije dál. Tuzemák a jeho obdoby jsou dosud, bohužel, jednou z nejprodávanějších lihovin v Česku.

Pravý rum

Pravý rum je alkohol vyráběný destilací ze zkvašené cukrové třtiny (přesněji z melasy nebo přímo ze šťávy z cukrové třtiny). Proces výroby je zcela odlišný od českého tuzemáku. Pravý rum se dnes vyrábí téměř po celém světě, ale jeho původní domovinou jsou karibské ostrovy.

Rum je čím dál populárnějším alkoholickým nápojem v celém světě a jeho spotřeba stále stoupá, stejně jako povědomí o jeho kvalitě, jedinečnosti i chuti, která může u tohoto druhu destilátu může být nekonečně jiná. Záleží na způsobu výroby, původní surovině (z melasy či třtinové šťávy), kde třtina rostla, době uložení, druhu použitých sudů, oblasti, kde jsou sudy uloženy a mnoho dalších vlivech. Takovou paletu chutí, jakou vám nabízí rum, vám žádný jiný destilát na světě není schopen nabídnout.

Podívejte se na TOP 3 neprodávanější rumy za poslední měsíce

PS: Víte, že rum pomáhá i při vypadávání vlasů? Mrkněte na článek.

O Tuzemském rumu se můžete dočíst i na wikipedii.

Podobné příspěvky